2019 Winners

National Winners

National Young Historian  
Year Level 11 – 12Zachary JohnstonMarist College Canberra
Year Level 10Alice WardSt Mary’s Anglican Girls’ School
Year Level 9Hariprasad KrishnamurthyRossmoyne SHS
Year Level 8Reuben Finn ConryCalvin Christian School
Year Level 7Gabriel Eing
Rhylee Hand
Gladson Sam
Ansh Siddhpura
Harrisdale Senior High School
Year Level 5 – 6Simon Pocock
Blake Ooi
Vincent Moreau-Barrett
Inglewood Primary School
Asia and AustraliaSimon Pocock
Blake Ooi
Vincent Moreau-Barrett
Inglewood Primary School
DemocracyMadeleine HornerBrunswick Secondary College
SportAlice WardSt Mary’s Anglican Girls’ School
Women’s HistoryLily FarrellLoreto College
IndigenousTahlia GrammatopoulosUniversity Senior College 
Australian Wartime ExperiencesRohin Bagga
Patrick Moore
Vijay Hari Kannan
Tom McCarthy -James
Brisbane Grammar School
Using Primary SourcesOlivia NolanSt Mary’s Anglican Girls’ School
Museum ExhibitLucy LonnqvistSt Mary’s Anglican Girls School

ACT – State Winners

ACT Young Historian  
Year Level 11 – 12  
Year Level 10  
Year Level 9  
Year Level 8  
Year Level 5 – 6  
Year Level 4  
People Power  
Women’s History  
Sport  
Indigenous  

New South Wales – State Winners

NSW Young Historian Shanni YehudaSydney Girls High School
Year Level 11 – 12 Genevieve BallMerewether High School
Year Level 10 Shanni YehudaSydney Girls High School
Year Level 9 Benjamin CullenSt Pius X College Chatswood
Year Level 8 Akira NaumovskiSmith’s Hill High School
Year Level 7 Zach PerryBarker College
Year Level 5-6Imogen Gair
Summer Hagan
Georgie Marks
Oxley College
Year Level 1-4Kaja CaulfieldSt Columba’s Catholic Primary School
Asia and AustraliaJay JeongNormanhurst Boys High School
DemocracyStella Seowon JeongJames Ruse Agricultural School
SportIndigo Lee-WilsonAscham School
Women’s HistoryAnna NguyenSefton High School
IndigenousVictoria CarrCatherine McAuley, Westmede
Australian Wartime ExperiencesMargot HarrisAscham School
Using Primary SourcesZach  PerryBarker College, Hornsby

Northern Territory – State Winners

NT Young Historian  
Year Level 11 – 12  
Year Level 9  
Year Level 8  
Democracy  
Wartime Experiences  
Indigenous  

Queensland – State Winners

QLD Young HistorianAngus DuncanBrisbane Grammar School
Year Level 11 – 12 Isaac ReedCannon Hill Anglican College
Year Level 10 Angus DuncanBrisbane Grammar School
Year Level 9 Abigail HazeltonSt Rita’s College
Year Level 8 Kate McGannStuartholme School
Year Level 7Jamieson CooperHomeschool
Year Level 5-6Anson Qiu-TangBrisbane Grammar School
Democracy Isaac ReedCannon Hill Catholic College
Women’s History Juliette ByersSt Rita’s College
Indigenous Angus DuncanBrisbane Grammar School
Wartime ExperiencesRohin Bagga
Patrick Moore
Vijay Hari Kannan
Tom McCarthy -James
Brisbane Grammar School
Museum ExhibitStefanie Brown
Madeleine Clune
Emily Muckalt
Saint Monica’s College

South Australia – State Winners

SA Young Historian  
Year Level 11 – 12  
Year Level 10  
Year Level 9  
Year Level 8  
Year Level 7  
Year Level 5 – 6  
People Power  
Asia and Australia  
Women’s History  
Indigenous  

Tasmania – State Winners

TAS Young HistorianBobby Gregory
Dryden Edwards
Lochlan Grundy
Emmanuel Christian School
Year Level 10Erin MasseySt Patricks’ College
Year Level 9Levi Marcus VonkCalvin Christian School
Year Level 8Reuben Finn ConryCalvin Christian School
Year Level 7William SteeleEmmanuel Christian School
Year Level 5 – 6Bobby Gregory
Dryden Edwards
Lochlan Grundy
Emmanuel Christian School
Year Level 4Reuben Phillips
Xavier Hampton
St. Thomas More’s Catholic School
DemocracyErin MasseySt Patricks College
Women’s HistoryAva Schultz Corpus Christi Catholic School
People Power Eliza AdamsEmmanuel Christian School
IndigenousMadeline AdamsOgilvie High School
Museum ExhibitRuby ScullyTaroona High School

Victoria – State Winners

VIC Young Historian Madeleine HornerBrunswick Secondary College
Year Level 11 – 12Ella BibbyMount Saint Josephs Girls College
Year Level 10Madeleine HornerBrunswick Secondary College
Year Level 8Tongfei LimYarra Valley Grammar
Year Level 7Amelie McWilliamSt Paul’s Anglican Grammar School
Year Level 5-6Ellia Whyte-Rogers
Hana Paterson
Ariana Lopez Marino
Elif Bolgil-Miller
St Leonard’s College
Year Level 1-4Boris EroshenkoWattleview Primary School
Asia and AustraliaNatalie ChungCamberwell Girls Grammar School
DemocracyMadeleine HornerBrunswick Secondary College
SportZiggy BakosCarrum Primary School
Women’s HistoryGrace JinPresbyterian Ladies’ College
IndigenousMia GrahamCamberwell Girls Grammar School
Australian Wartime ExperiencesHannah SinghJohn Monash Science School
Using Primary SourcesShohaag SenguptaCamberwell Girls Grammar School
Museum ExhibitHarrison Banks
Hugo Williams
Emmett Wilson
William Evans
St Leonard’s College

Western Australia – State Winners

WA Young HistorianAlice WardSt Mary’s Anglican Girls’ School 
Year Level 11 – 12Olivia NolanSt Mary’s Anglican Girls’ School
Year Level 10Alice WardSt Mary’s Anglican Girls’ School
Year Level 9Hariprasad KrishnamurthyRossmoyne SHS
Year Level 8Blake BassonWesley College
Year Level 7Gabriel Eing
Rhylee Hand
Gladson Sam
Ansh Siddhpura
Harrisdale Senior High School
Year Level 5 – 6Simon Pocock
Blake Ooi
Vincent Moreau-Barrett
Inglewood Primary School
Year Level 4Nathan VettoorSt. Peter’s Primary School 
Asia and AustraliaSimon Pocock
Blake Ooi
Vincent Moreau-Barrett
Inglewood Primary School
DemocracyVirginia PlasPerth Modern School
SportAlice WardSt Mary’s Anglican Girls’ School
Women’s HistoryMax JuddPerth Modern School
Australian Wartime ExperiencesAudrey TanSt Mary’s Anglican Girls School
Using Primary SourcesOlivia NolanSt Mary’s Anglican Girls School
Museum ExhibitLucy LonnqvistSt Mary’s Anglican Girls School