National Winners
National Young Historian | Brio Dos Santos-Lee | Sydney Girls High School |
Year Level 11-12 | Lily Farrell | Loreto College Marryatville |
Year Level 10 | Brio Dos Santos-Lee | Sydney Girls High School |
Year Level 9 | Chanhyeok Wang | Telopea Park School |
Year Level 8 | Sienna Weerakody | St Mary’s Anglican Girls’ School |
Year Level 7 | Akshaya Krishnamurthi, Ayla Chetty and Jessica Bao | Presbyterian Ladies’ College |
Year Level 5-6 | Arlo Temple | Glenaeon Rudolf Steiner School |
Asia and Australia | Aaron Rucinski | Shore |
Democracy Matters | Jemima Pinto-Menezes | Rossmoyne Senior High School |
Portrait Power | Holly Alp and Lucy Hoskins | Loreto College Marryatville |
History of Sport | Mim Grice | Champion Bay Senior High School and GT Online |
Australian Women’s History | Millie Patterson | Geraldton Grammar School |
Indigenous History | Angus Duncan and Tom McCarthy-James | Brisbane Grammar School |
Australian Wartime Experiences | Charles Merrifield | Denmark Senior High School and GT Online |
Using Primary Sources | Ella Bibby | Mount Saint Josephs Girls College |
Museum Exhibit | Arlo Temple | Glenaeon Rudolf Steiner School |
ACT – State Winners
ACT Young Historian | Chanhyeok Wang | Telopea Park School |
Year Level 11-12 | Samuel Shaiyal Sharma | Radford College |
Year Level 10 | Lize Van der Walt | Canberra Girls Grammar School |
Year Level 9 | Chanhyeok Wang | Telopea Park School |
Year Level 5-6 | Xuanwei Chen | Canberra Girls Grammar School |
Year Level 5-6 | Yesara Ratnaike | Canberra Girls’ Grammar School |
Year Level 1-4 | Aryana Singh | Canberra Girls Grammar School |
Asia and Australia | Bethany Kelly, Sarah Jacobs and Hannah McBaron | Burgmann Anglican School |
Portrait Power | Lize Van der Walt | Canberra Girls Grammar School |
Australian Women’s History | Yesara Ratnaike | Canberra Girls’ Grammar School |
Australian Women’s History | Xuanwei Chen | Canberra Girls’ Grammar School |
Indigenous History | Angeline Ross | Canberra Girls Grammar School |
Australian Wartime Experiences | Freya Morgan | Canberra High School |
Museum Exhibit | Cordelia Valentine | Canberra Girls Grammar School |
Museum Exhibit | Kate Downs, Lucy Le, Hannah Heaver and Bella Hopkins | Burgmann Anglican School |
New South Wales – State Winners
NSW Young Historian | Brio Dos Santos-Lee | Sydney Girls High School |
Year Level 11-12 | Jay Jeong | Baulkham Hills High School |
Year Level 10 | Brio Dos Santos-Lee | Sydney Girls High School |
Year Level 9 | Stella Constable | Loreto Kirribilli |
Year Level 8 | Ethan Zhu | The King’s School |
Year Level 7 | Daniela Bazouni | Ravenswood School for Girls |
Year Level 5-6 | Arlo Temple | Glenaeon Rudolf Steiner School |
Year Level 1-4 | Ted Elliott | Stanmore Public School |
Year Level 1-4 | William Krause, Josiah Wilk, Levi Maxwell | St Philip’s Christian College |
Asia and Australia | Aaron Rucinski | Shore |
Democracy Matters | Na-Young Kim | Tara Anglican School for Girls |
Portrait Power | Akira Naumovski | Smith’s Hill High School |
History of Sport | Miriam Sinnerbrink | St Patrick’s College Sutherland |
Australian Women’s History | Stella Seowon Jeong | James Ruse Agricultural High School |
Indigenous History | Audrey Wong | Sydney Girls High School |
Australian Wartime Experiences | Ronin Naumovski | Wollongong Public School |
Museum Exhibit | Arlo Temple | Glenaeon Rudolf Steiner School |
Northern Territory – State Winners
NT Young Historian | Jacinta Saynor | Casuarina Senior College |
Year Level 11-12 | Jacinta Saynor | Casuarina Senior College |
Year Level 9 | Mikaela Caldwell | Darwin Middle School |
Year Level 8 | Isabella Gallon | Darwin Middle School |
Year Level 7 | Jolyn Sun and Olympia Vea | Darwin Middle School |
Indigenous History | Jolyn Sun and Olympia Vea | Darwin Middle School |
Australian Wartime Experiences | Emily-Edith Carlson and Chloe Rankine | Darwin Middle School |
Queensland – State Winners
QLD Young Historian | Hugo Gandhi | Brisbane Grammar School |
Year Level 11-12 | Hugo Gandhi | Brisbane Grammar School |
Year Level 10 | Jordan Wikaira | The Gap State High School |
Year Level 9 | Lydia Khan | The Gap State High School |
Year Level 8 | Kieren Cahill Emily Livingston | McAuley College, Beaudesert |
Year Level 5-6 | Rohan Morris | Brisbane Grammar School |
Year Level 1-4 | Sebastian Sharples – Dawson | Dalby State School |
Democracy Matters | Lydia Khan | The Gap State High School |
Indigenous History | Angus Duncan Tom McCarthy-James | Brisbane Grammar School |
Australian Wartime Experiences | Chinsia Burns | Pimlico State High School |
Museum Exhibit | Iabelle Swain Barbara Vuskovic | Saint Monica’s College, Cairns |
South Australia – State Winners
SA Young Historian | Lily Farrell | Loreto College, Marryatville |
Year Level 11-12 | Lily Farrell | Loreto College, Marryatville |
Year Level 10 | Neriah Henning | Emmaus Christian College |
Year Level 9 | Rianna Herring | Mitcham Girls High School |
Year Level 8 | Annalise Huynh | Pembroke School -Kings Campus |
Year Level 7 | Finley O’Brien | Pembroke School, Kings Campus |
Year Level 5-6 | Charlie Harris | St Thomas School |
Year Level 1-4 | Alyssa Reed | Loreto College, Marryatville |
Portrait Power | Holly Alp Lucy Hoskins | Loreto College Marryatville |
History of Sport | Freya Copper | Walford Anglican School for Girls |
Australian Women’s History | Lily Farrell | Loreto College, Marryatville |
Indigenous History | Vanessa Ricks Grace Everett | Emmaus Christian College |
Australian Wartime Experiences | Mia Patrick | Mitcham Girls High School |
Using Primary Sources | William Gillett | Loxton High School |
Museum Exhibit | Maddison Furnell Jessica Meade | St Michael’s College |
Tasmania – State Winners
TAS Young Historian | Bobby Gregory Dryden Edwards | Emmanuel Christian School |
Year Level 11-12 | Erin Massey | St Patrick’s College |
Year Level 10 | Emily Walter | St Mary’s College |
Year Level 9 | Claire Tyers | Calvin Christian School |
Year Level 8 | Molly Galbraith Holly Kennedy | Emmanuel Christian School |
Year Level 7 | Bobby Gregory Dryden Edwards | Emmanuel Christian School |
Year Level 5-6 | Joshua Hills | Leighland Christian School |
Asia and Australia | Ashton Evans Riley Grundy | Emmanuel Christian School |
Democracy Matters | Amelia Fahey-Hankey | Taroona High School |
Australian Women’s History | Erin Massey | St Patrick’s College |
Indigenous History | Monique Schnitzer | Clarence High School |
Australian Wartime Experiences | Alexander Smith | St Patricks College, Launceston |
Museum Exhibit | Tarcin Marriot | Fahan School |
Victoria – State Winners
VIC Young Historian | Miles Verschuur | Lavalla Catholic College |
Year Level 11-12 | Ella Bibby | Mount Saint Josephs Girls College |
Year Level 10 | Sabine Barnett | Brunswick Secondary College |
Year Level 9 | Miles Verschuur | Lavalla Catholic College |
Year Level 8 | Abbey Quinlan | Victory Lutheran College |
Year Level 7 | Akshaya Krishnamurthi, Ayla Chetty and Jessica Bao | Presbyterian Ladies’ College |
Year Level 5-6 | Luke Lawrence | Brighton Grammar Junior School |
Year Level 1-4 | Xavier Bates | Brighton Grammar Junior School |
Asia and Australia | Cindy Jin | Ruyton Girls’ School |
Democracy Matters | Sabine Barnett | Brunswick Secondary College |
Portrait Power | Luke Lawrence | Brighton Grammar Junior School |
History of Sport | Oliver McDonald | Melbourne Grammar School |
Australian Women’s History | Carla Haberfield | Ruyton Girls’ School |
Indigenous History | Miles Verschuur | Lavalla Catholic College |
Australian Wartime Experiences | Adele Eastwood | Presbyterian Ladies’ College |
Using Primary Sources | Ella Bibby | Mount Saint Josephs Girls College |
Museum Exhibit | Abbey Quinlan | Victory Lutheran College |
Western Australia – State Winners
WA Young Historian | Jemima Pinto-Menezes | Rossmoyne Senior High School |
Year Level 11-12 | Rainn Zu | St Mary’s Anglican Girls’ School |
Year Level 10 | Holly Van Herk | Bunbury Senior High School |
Year Level 9 | Hagen Seah | Rossmoyne Senior High School |
Year Level 8 | Sienna Weerakody | St Mary’s Anglican Girls’ School |
Year Level 7 | Jemima Pinto-Menezes | Rossmoyne Senior High School |
Year Level 5-6 | Morgan Prout | Como Primary School |
Year Level 1-4 | Nathan Vettoor | St Peters Primary School |
Asia and Australia | Chantel Lai and Grace Thong | Rossmoyne Senior High School |
Democracy Matters | Jemima Pinto-Menezes | Rossmoyne Senior High School |
Portrait Power | Katie Andrews | St Hilda’s Anglican School for Girls |
History of Sport | Mim Grice | Champion Bay Senior High School and GT Online |
Australian Women’s History | Millie Patterson | Geraldton Grammar School |
Indigenous History | Chloe Ryan | St Mary’s Anglican Girls’ School |
Australian Wartime Experiences | Charles Merrifield | Denmark Senior High School and GT Online |
Using Primary Sources | Max Juddv | Perth Modern School |
Museum Exhibit | Lucy Lönnqvist | St Mary’s Anglican Girls School |