2021 Winners

National Winners

National Young HistorianMichelle LaiSefton High School
Year Level 11-12Jacinta SaynorCasuarina Senior College
Year Level 10Michelle LaiSefton High School
Year Level 9Sienna WeerakodySt Mary’s Anglican Girls School
Year Level 8Amy HodgeEmmanuel Christian School
Year Level 8 Christian RobertsEmmanuel Christian School
Year Level 7Alexandria DoThe Presbyterian Ladies College
Year Level 7 San NguyenThe Presbyterian Ladies College
Year Level 5-6Grace GenfordHowrah Primary School
Year Level 5-6 Kohbi BarrowSaint Cecilia’s Catholic Primary School
Asia and AustraliaJoy YePymble Ladies’ College
Democracy MattersFreja SaltPerth Modern School
History of Sport Clare WanandySt Mary’s College
Australian Women’s History Andrew BeckingsaleBrisbane Grammar School
Australian Women’s History Chester BattleyBrisbane Grammar School
Australian Women’s History Edward GraceyBrisbane Grammar School
Australian Women’s History Tobias DunglisonBrisbane Grammar School
Indigenous History Minghui Yuki XieSydney Girls High School
Australian Wartime ExperiencesIsaac RobinsonBrisbane Grammar School
Using Primary Sources Emma ChoiLoreto College, Marryatville
Museum Exhibit Chelsea PaleologosKambla School

Australian Capital Territory – State Winners

ACT Young HistorianSonia VlatkovicRadford College
Year Level 11-12Sonia VlatkovicRadford College
Year Level 10Tobias BosworthGungahlin College
Year Level 9Brynn WidmaierTelopea Park School
Year Level 7Tilly SeddonBurgmann Anglican School
Year Level 5-6 Jada PhommaseisyBurgmann Anglican School
Year Level 1-4Ava PrettejohnCanberra Girls Grammar School
Democracy Matters Terry YangRadford College
Australian Women’s HistoryBrynn WidmaierTelopea Park School
Indigenous HistoryRaechel McKinnonMerici College

New South Wales – State Winners

NSW Young HistorianMichelle LaiSefton High School
Year Level 11-12Jacob ShieldsLumen Christi Catholic College
Year Level 10Michelle LaiSefton High School
Year Level 9Sofia CulasCherrybrook High Technology School
Year Level 8Amy ZhangPymble Ladies’ College
Year Level 7Lucas HongChatswood High School
Year Level 5-6 Xanthe BartonSt Philip’s Christian College
Year Level 1-4 Arabella Radford Stanwell Park Public School
Year Level 1-4 Catherine AngelosSt Columba’s Catholic Primary School, Leichhardt North
Year Level 1-4 Molly SmithSt Columba’s Catholic Primary School, Leichhardt North
Asia and AustraliaJoy YePymble Ladies’ College
Democracy Matters Aleesha SureshnairMerewether High School
History of Sport Sydney BaoRavenswood School for Girls
Australian Women’s HistoryEva JacobsonAscham School
Indigenous HistoryMinghui Yuki XieSydney Girls High School
Australian Wartime Experiences William BurdekinSt Mary’s Primary School
Using Primary Sources Sarah MyattSt Catherine’s School Sydney
Museum ExhibitChelsea PaleologosKambala School

Northern Territory – State Winners

NT Young HistorianJacinta SaynorCasuarina Senior College
Year Level 11-12Jacinta SaynorCasuarina Senior College
Year Level 9Monishi (Rangchak) TripuraDarwin Middle School
Year Level 8Grace ChandlerDarwin Middle School
Year Level 7Emily TjhungDarwin Middle School
Indigenous HistoryEmily TjhungDarwin Middle School
Australian Wartime Experiences Ayrton BradburyDarwin Middle School

Queensland – State Winners

QLD Young HistorianIsaac RobinsonBrisbane Grammar School
Year Level 11-12Ben RichardsBrisbane Grammar School
Year Level 10Isaac RobinsonBrisbane Grammar School
Year Level 9Leila McLeanSt Mary’s Catholic College
Year Level 8Anson Qiu-TangBrisbane Grammar School
Year Level 5-6 Isabelle BrookerSt Ignatius School
Year Level 1-4 Sebastian Sharples-DawsonDalby State School
Australian Women’s History Andrew BeckingsaleBrisbane Grammar School
Australian Women’s History Chester BattleyBrisbane Grammar School
Australian Women’s History Edward GraceyBrisbane Grammar School
Australian Women’s History Tobias DunglisonBrisbane Grammar School
Indigenous HistoryZoe DannThe Glennie School
Australian Wartime ExperiencesIsaac RobinsonBrisbane Grammar School
Museum ExhibitIsabella GandiniPimlico State High School

South Australia – State Winners

SA Young HistorianEmma ChoiLoreto College, Marryatville
Year Level 11-12Neva van RaalteSt Francis de Sales College
Year Level 10Charlotte BrisbinSt Aloysius College
Year Level 9Alexandra SealLoreto College, Marryatville
Year Level 8Emma ChoiLoreto College, Marryatville
Year Level 7Ryan KourPembroke School Kings Campus
Year Level 5-6 Andrew TrinkleSunrise Christian School
Year Level 1-4Alyssa ReedLoreto College Marryatville
Democracy Matters Henry NindPrince Alfred College
History of Sport Amber HallettLoreto College, Marryatville
Australian Women’s HistorySascha BrennanPembroke School
Australian Wartime Experiences Charlotte NewmanWalford Anglican School for Girls
Using Primary Sources Emma ChoiLoreto College, Marryatville
Museum Exhibit Jessica SimmonsLoreto College, Marryatville
Museum ExhibitAva DestenoLoreto College, Marryatville

Tasmania – State Winners

TAS Young HistorianAmy Hodge
Christian Roberts
Emmanuel Christian School
Year Level 11-12Alexander SmithSt Patrick’s College, Launceston
Year Level 10Kasota ClaytonSt Mary’s College
Year Level 9Monique SchnitzerClarence High School
Year Level 9Oenone SchofieldClarence High School
Year Level 8Amy HodgeEmmanuel Christian School
Year Level 8 Christian RobertsEmmanuel Christian School
Year Level 7Max RobertsEmmanuel Christian School
Year Level 7Tyren CameronEmmanuel Christian School
Year Level 5-6 Grace GenfordHowrah Primary School
Year Level 1-4Eliza McCulloughSt Mary’s College
Asia and AustraliaIsabella KoningEmmanuel Christian School
Asia and Australia Charlotte StaggEmmanuel Christian School
Democracy Matters Oenone SchofieldClarence High School
Democracy Matters Monique SchnitzerClarence High School
History of Sport Clare WanandySt Mary’s College
Australian Women’s HistoryNina EzzyOgilvie High School
Indigenous HistoryZoe GriffinOgilvie High School
Australian Wartime Experiences Declan McGeeHowrah Primary School
Museum ExhibitMaisy WarmbrunnHowrah Primary School

Victoria – State Winners

VIC Young HistorianAbbey Quinlan Victory Lutheran College
Year Level 11-12Daschle BennettMelbourne Grammar School
Year Level 10Sharon ZhangCarey Baptist Grammar School
Year Level 9Abbey QuinlanVictory Lutheran College
Year Level 8Olivia CampbellPresbyterian Ladies’ College Melbourne
Year Level 7Alexandria DoPresbyterian Ladies’ College Melbourne
Year Level 7 San NguyenPresbyterian Ladies’ College Melbourne
Year Level 5-6 William SzondyvXavier College, Burke Hall
Year Level 1-4Kate DougallSt Margaret’s Berwick Grammar School
Asia and AustraliaWilliam YoungMelbourne Grammar School
Democracy Matters Amy DunnBendigo Senior Secondary College
History of Sport Sydney LayMacRobertson Girls High School
History of Sport Arshia DabasMacRobertson Girls High School
History of Sport Nicole XuMacRobertson Girls High School
Australian Women’s HistoryAbbey QuinlanVictory Lutheran College
Indigenous HistoryRhana HolzheimerHoppers Crossing Secondary College
Australian Wartime Experiences Cindy JinRuyton Girls’ School
Using Primary Sources Amy AwCamberwell Girls Grammar School
Museum ExhibitKara JohnsonDamascus College

Western Australia – State Winners

WA Young HistorianTarlesha ReevesHarrisdale Senior High School
Year Level 11-12Poppy BellPresbyterian Ladies College
Year Level 10Tarlesha ReevesHarrisdale Senior High School
Year Level 9Sienna WeerakodySt Mary’s Anglican Girls School
Year Level 8Yuvan MuthusamiBob Hawke College
Year Level 8 Blake AndrewsBob Hawke College
Year Level 8 Lucile AllegreBob Hawke College
Year Level 8 Enez TamBob Hawke College
Year Level 7Ava DavisSt Mary Anglican Girls School
Year Level 5-6 Kohbi BarrowSaint Cecilia’s Catholic Primary School
Year Level 1-4Zainab ZeshaanEden Hill Primary School
Asia and AustraliaAndrew GilleecePerth Modern School
Asia and Australia Jacob HeathPerth Modern School
Asia and Australia Nathan LuuPerth Modern School
Democracy Matters Freja SaltPerth Modern School
History of Sport Noah Nakaji-HitchcockShenton College
Australian Women’s HistoryMadison MooreEast Kimberley College (G&T online)
Indigenous HistoryAva DavisSt Mary’s Anglican Girls’ School
Australian Wartime Experiences Oceana OakleyPerth Modern School
Using Primary Sources Timothy KaniaAquinas College
Museum ExhibitUddeepa JayasekaraRossmoyne Senior High School
Museum Exhibit Chengzhiqing ChenRossmoyne Senior High School